projekty
Pomoc dla rodzin i dzieci z Ukrainy
KONFERENCJE

Szanowni Państwo,
nawiązując do pomocy, tak symboliczno-moralnej jak i bezpośredniej i konkretnej, której sami jako Polacy doświadczaliśmy w przeszłości, zwracamy się z prośbą o udzielenie pomocy rodzinom ukraińskim i ich dzieciom w kontekście wydarzeń z ostatnich miesięcy.

W tej sprawie nasze Stowarzyszenie współpracuje ze Stowarzyszeniem Zielony Krzyż ze Lwowa. Jego przedstawiciela Aleksandra Wołoszyńskiego znamy już od 15 lat i na postawie naszej współpracy ręczymy za jego solidność, dobrą organizację pracy i osobistą uczciwość. Zielony Krzyż ma też wieloletnie doświadczenie w organizacji międzynarodowych spotkań młodzieży.

Pomoc możliwa jest na trzy sposoby.

1.Zorganizowanie wakacyjnego pobytu wypoczynkowego w Polsce dla dzieci z ukraińskich rodzin, poszkodowanych w wyniku sytuacji na Ukrainie.

Nasi partnerzy posiadają koordynatorów do tej akcji (organizowanie grupy, wyrabianie paszportów itp.) w różnych województwach, nie tylko w lwowskim. Terminy możliwego przyjazdu dzieci i młodzieży z Ukrainy – lato, już od czerwca. Minimalna wielkość grupy dzieci z opiekunami w jednym miejscu: 8-10, ale najlepiej przyjmować trochę większe grupy. Optymalna liczba dni pobytu grupy: 7-10 dni, raczej nie więcej - ze względu na rozłąkę z rodzinami.
Organizatorzy ukraińscy zapewniają o znalezieniu funduszy na koszty podróży grup z Ukrainy do miejsca pobytu w Polsce, ale w jakichś indywidualnych przypadkach może być potrzebne finansowe wsparcie dla nich także w tym rodzaju kosztów. Mile widziany jest kontakt grupy z polskimi dziećmi i młodzieżą. W trakcie pobytu można zorganizować część dni z zakwaterowaniem w domach rodzinnych gospodarzy a część w jakimś ośrodku. Dobrze byłoby, jeśli dzieci ukraińskie zobaczą warunki życiowe i tradycje polskich rówieśników. W razie możliwości zaoferowania takiej pomocy prosimy o kontakt z SChDW lub bezpośrednio z Zielonym Krzyżem (adres na końcu tej informacji).

2. Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) prosi szkoły i organizacje z Polski i Niemiec o realizację projektów trójstronnych wspólnie z młodzieżą z Ukrainy

(dotyczy tylko polskich grup prowadzących wymianę młodzieży z grupami niemieckimi i z grupami z innych krajów) - wiek pomiędzy 12-26 lat -i zapewnia o wyjątkowo korzystnym wspieraniu finansowym tego rodzaju spotkań w obecnym czasie. Jeżeli dane dwustronne partnerstwo polsko-niemieckie nie posiada kontaktu do szkoły czy organizacji na Ukrainie, PNWM służy w znalezieniu takiego partnera do wymiany młodzieży. SChDW także może służyć swoim 20-letnim doświadczeniem w sprawach formalno-finansowych dotyczących międzynarodowej wymiany młodzieży.

Więcej na stronie internetowej PNWM. http://www.pnwm.org/aktualnosci-i-projekty/aktualnosci/razem-z-ukraina/

3.Pomoc finansowa.

„Zielony Krzyż” zbiera także fundusze dla rodzin i dzieci osób poszkodowanych (zastrzelonych na Majdanie i pokrzywdzonych w czasie późniejszych wydarzeń), pomoc będzie potrzebna dla osób w szpitalach, które zostają niepełnosprawnymi, dla rodzin wysiedlanych, itp. Forma pomocy pieniężnej jest najszybsza i ułatwia podejmowanie działań najbardziej odpowiednich do sytuacji. Nie będą zbierane rzeczy, bo dana rodzina sama kupi to czego najbardziej potrzebuje. Wykorzystanie każdej przekazanej kwoty będzie udokumentowane sprawozdaniem ze zdjęciami.
Wpłaty można dokonywać bezpośrednio na konto Zielonego Krzyża ze Lwowa, dane zawarte są w piśmie u dołu (w języku angielskim). Osoby, instytucje, grupy czy firmy, które udzielą pomocy prosimy o powiadomienie nas o tym mailem, abyśmy mogli bezpośrednio zdać relację do kogo pomoc dotarła. Dzięki temu Państwa pomoc nie będzie anonimowa i zachowamy zasadę jawności finansów. W razie potrzeby także SChDW może pośredniczyć w przekazaniu darowizny (prosimy o informacje mailem o takiej potrzebie).

Serdecznie dziękujemy za okazane zainteresowanie:
http://www.youtube.com/watch?v=QtClmp3zQBc


Jacek Gazda
Stowarzyszenie Chrześcijańskich Dzieł Wychowania
ul. Kopernika 26; 31-501 Kraków
Tel./fax 12 430 31 45
Tel. kom: 792 768 002
E-mail: gazda@schdw.org.pl
http://www.schdw.org.pl/

DLA RODZINY - Koalicja Obywatelska
http://old.dlarodziny.net/

     
 
KONTAKT
DLA RODZINY - KOALICJA OBYWATELSKA
  • Koordynacja programowa:
    Zbigniew Barciński, Stowarzyszenie Pedagogów NATAN, tel. 609 734 114, zb@natan.pl
  • Koordynacja projektu "Rodzina = dobra marka":
    Marek Banowski, Kongres Rodzin, tel. 690 225 086, marekban@op.pl
  • Koordynacja organizacyjna:
    Jacek Gazda, Stowarzyszenie Chrześcijańskich Dzieł Wychowania, tel./fax 12 430 31 45; tel. 792 768 002, gazda@schdw.org.pl
 
 

 
strzałka do góry